Sokołówka jest dzisiaj niewielką osadą wchodzącą w skład Polanicy-Zdroju. Do 1975 roku
była samodzielną osadą, której początki sięgają XVI wieku. W wieku XIX zaczęła się jej kariera, bowiem wieś stała się popularnym celem spacerów kuracjuszy z położonego niżej uzdrowiska. Powstały pensjonaty i gospody, a jedną z nich zaadoptowano w 1927 r. na dom misyjny.
Z funkcjonującym tu od 1947 r. klasztorem oo. sercanów (Zgromadzenie Najświętszych Serc Pana Jezusa i Marii, założone we Francji w 1800 r. przez Ojca Piotra Courdin) wiąże się główna atrakcja turystyczna Sokołówki –
niewielkie, ale oryginalne Muzeum Misyjne, otwarte w 1977 r. W jednej sali prezentowane są zbiory etnograficzne (stroje, ozdoby, instrumenty muzyczne, rzeźby, przedmioty użytkowe –
ok. 1000 eksponatów), zgromadzone przez misjonarzy w Peru, Zairze, Tahiti i na Wyspie Wielkanocnej. Zwiedzaniu muzeum towarzyszą prelekcje ilustrowane przezroczami z egzotycznych krajów – terenów działalności misyjnej oo. sercanów.
Na dziedzińcu przed muzeum
stoi pomnik błogosławionego Ojca Damiana de Veuster, Flamandczyka, członka zgromadzenia oo. sercanów, który poświęcił się od 1873 r. opiece nad trędowatymi na wyspie Molokai na Hawajach i zmarł zarażony tą chorobą.